Pri objednávke nad 50 € s DPH Vám tovar dovezieme zdarma.

Ostrožovič

Jaro a Jarka Ostrožovičovci

Jaro Ostrožovič


Už v rokoch 1980 až 1985 som pod rodičovským domom na ručnom mlynčeku mlel hrozno, lisoval a neskôr aj dorábal vína. Nakoľko som vtedy študoval na ovocinársko- vinárskej škole v Modre, vzdialenej od Slovenského Nového Mesta, kde som vyrastal, viac než 400 kilometrov, často len na diaľku som navigoval rodičov, ktorí mi pomáhali, ktoré vínko stočiť, ktoré dosíriť… Vždy, keď som prišiel raz za tri týždne domov, väčšinu času som strávil v dobrom slova zmysle v pivnici.

 

Za úspešné ukončenie strednej školy mi rodičia chceli na pamiatku kúpiť hodinky, alebo malý motocykel. Vtedy som ich uprosil, aby mi namiesto malého motocykla kúpili malú viničku na Tokaji.

 

Spracoval som prvú vlastnú úrodu hrozna. Za predané víno som kúpil zopár nových súdkov a odišiel za štúdiom na Moravu. Z „Vysokej školy zemědělskej“ v Lednici na Morave som si okrem nových poznatkov, skúseností a kontaktov priviedol na Tokaj aj manželku – Moravačku, ktorá sa vtedy nebála opustiť svoj rodný kraj a odišla so mnou, 400 km od svojho rodiska. Spolu sme potom v r. 1990, po zmene politických pomerov a po narodení syna založili súkromnú firmu, ktorá okrem piatich sudov a nezmiernej chuti do práce nemala nič.

 

Po mnohých prebdených nociach plánovania, ale aj fyzickej práce sme sa postupne dopracovali k malej pivničke, potom k väčšej pivnici, skladu a nakoniec sme natrvalo zakotvili priamo v srdci Tokaja, v dedinke Veľká Tŕňa. Postupne sme vybudovali areál, v ktorom sa nachádza zrekonštruovaná výrobná hala, mechanizačné stredisko, skladové priestory a Tokajský dom s novou pivnicou.

 

 

Jarka Ostrožovičová


Nikdy mi ani vo sne nenapadlo, že budem robiť niečo iné než záhradníctvo a kvety. Keď ma moja materská firma vyslala v roku 1985 na štúdium pri zamestnaní na VŠ Zemědělskú do Lednice na Morave, robili si zo mňa kolegyne humor, že si nájdem vinára. Neverila som, ale mali pravdu.

 

Dnes tu žijem, odrezaná hranicou od svojej domoviny, ale aj tak šťastná. Je to nádherný kraj, kde slnko nie je zahalené plášťom smogu. Krvavo sa rodí, derie sa vyššie a vyššie na oblohu, odkiaľ potom s hrdosťou sleduje, ako sa len jeho zásluhou začína nový deň. Aj vďaka nemu sa tu rodí to, čo tento kraj vo svete tak preslávilo.

 

Dozrieva tu hrozno, z ktorého sa vyrába VÍNO KRÁĽOV A KRÁĽ VÍN, víno, ktoré už v 17. storočí popíjal Ľudovít XIV. na svojom dvore, TOKAJ. Vôňu tohoto vína dobre poznám. Denne ju vnímam a denne ju obdivujem. Nedá sa ničím napodobniť. Je v nej ostrý jarný vzduch aj horúce letné slnko, hory, ktoré sa ťahajú naokolo a nedovolia dažďu priblížiť sa. Vo víne každý hľadá iné dno. Pre niekoho je zdrojom zábavy, pre iného poučenia, pre niekoho zdrojom peňazí. Jedno je ale isté.

 

Dobré víno sa nedá robiť bez lásky. A kto ho predsa robí len pre peniaze, nikdy nemôže byť dokonale šťastný, a víno vytvorené jeho rukami nemôže rozdávať ten hrejivý pocit, otvárať dušu a srdce. Krátko povedané, víno chce a potrebuje celého človeka. Viem to. Môj muž robí tokajské vína a ja spolu s ním.

 

 O našich vínach


Víno sa rodí vo vinici, zreje v pivnici, ale pramení predovšetkým zo srdca. Naše tokajské vína z neho vyvierajú už takmer tridsať rokov; v čarovnom kúte Slovenska, vo Vinohradníckej oblasti Tokaj, kde sa dokonale snúbi bohatstvo prírody s prácou hrdých vinárov. Naša rodina sa stará o 58 hektárov rodivých vinohradov a vyrába vína najvyššej kvality. V tufových pivniciach nám zrejú tokajské výbery, ktoré víťazia v súťažiach po celom svete, ale nezabúdame ani na ľahké vína vhodné pre každú príležitosť. S našou prácou sa stretnete v reštauráciách, baroch či vinotékach, a tu, na tejto stránke, vám ponúkame výber skutočne toho najlepšieho z najlepších.

Klasické tokajské vína

Pri slove „tokajské“ si väčšinou predstavíte putňové vína. Sú to takzvané tokajské výbery. Vyrábame ich tradičnou oxidatívnou metódou z tokajských odrôd Furmint, Lipovina a Muškát žltý. K výberom neodmysliteľne patria ručne oberané cibéby – zdravé bobule hrozna napadnuté ušľachtilou formou plesne Botrytis cinerea, ktorá naruší šupku, a tým sa z bobule odparí voda a koncentruje cukor. Cibéby sú jedinečné práve vo Vinohradníckej oblasti Tokaj. Nevytvoria sa tiež každý rok, preto sú „putňové“ vína také vzácne. Putňa je historický názov, boli to drevené koše, do každej sa vošlo cca 25 kíl hrozna. Podľa počtu putní na tzv. gönsky sud (136 litrov) sa rozlišujú troj až šesťputňové vína. Tokajský výber musí zrieť v drevenom sude minimálne tri roky, z toho aspoň dva roky v klasickej tufovej pivnici.

 

Okrem výberov patria ku klasickým tokajským vínam aj samorodné – sú z tokajských odrôd hrozna, z ktorých sa nevyberajú cibéby, strapce ostanú len tak, ako sa „samé urodili“.

Absolútnym vrcholom je naopak Tokajská esencia, čo je extrakt z kvasenia samotných cibéb.

 

Naše výnimočné vína

Aj medzi najlepšími musí byť niekto ešte výnimočnejší. U nás sú to tieto unikátne kolekcie, ktoré sú určené skutočným milovníkom vína. Kúpiť si ich môžete tu, na našej stránke. Tieto vína sú pripravované z ručne vyberaného hrozna najmodernejšími technológiami, ktoré sú zároveň maximálne šetrné voči prírode.

 

Kolekcia Saturnia

Unikátnosť Tokaja nie je len v cibébach a dlhej slnečnej jeseni. Tufové podložie vyžaruje teplo aj v noci a prehrieva srdcia vinohradov. Po zotmení vás tu môže prekvapiť vzácny motýľ Saturnia pyri (s rozpätím krídel až 15 centimetrov) a práve on sa stal symbolom našej kolekcie výberových vín. Cibébový výber Furmintu, hrozienkový a cibébový výber Muškátu, slamové a ľadové vína, to sú unikáty, ktoré nenájdete nikde inde. Prvé ľadové víno na Tokaji sme vyrobili už v roku 2002, slamové tokajské cuveé v 2005 a odvtedy sú tieto skvosty zlatými stálicami výstav po celom svete (viac nájdete v chronológii našich úspechov).

 

Natural Sweet

Unikátna kolekcia vín, vyrobená z troch tokajských odrôd, ktoré dozreli na slnkom zaliatom vinohradníckom hone Chotár, chránenom Slanskými vrchmi.

 

Special Collection

Výnimočná zbierka intenzívnych a mohutných vín s príbehom. Nájdete tu vína z tokajských odrôd, aj vybrané „netokaje“ ako Devín, Rulandské biele či Rizling. Special Collection sú ideálne vína na obdarovanie, či už k výročiu alebo pre potešenie skutočného fajnšmekra.

 

Kolekcia Solaris

Symbolom tejto kolekcie je slnko, ktoré zalieva Tokaj a s ním aj náš hon Makovisko. Na jeho kamenitom tufovom podloží sa rady vyhrievajú jašterice zlaté, ďalší z unikátov tokajskej oblasti. Zlato sme pretavili do výnimočných vín z tokajských odrôd, ktoré doplňajú Cabernet Sauvignon a Devín.

 

 

Kolekcia Abbrevio

Najmladšiu z kolekcií tvoria ľahké vína z tokajských odrôd s chráneným označením pôvodu (CHOP) – Furmintu, Lipoviny a Muškátu žltého. Tieto skvosty sprevádzajú ešte dve ružové vína – z Frankovky modrej a Cabernetu Sauvignon.

 

Vinohrady


Víno sa rodí vo vinici! Len zo zdravého a kvalitného hrozna možno vyrobiť vynikajúce a výnimočné víno. Vo firme Ostrožovič spol. s r. o. sa orientujeme na maximálne možnú kvalitu dopestovaného hrozna.

 

Vlastné vinohrady a dnes, po rokoch mravenčej práce, aj sebestačnosť vo výrobe hrozna sú našou veľkou devízou. Naša firma obrába cca 58 ha rodivých vinohradov, z toho 10 ha mladých vinohradov v treťom roku. Tento vinohrad nám v jeseni 2012 dal svoju prvú, panenskú úrodu hrozna .Vinohrady našej firmy sa nachádzajú na tých najkvalitnejších honoch slovenskej časti Vinohradníckej oblasti Tokaj – Vlčina, Chotár a Makovisko.

 

Naše vinohrady obhospodarujeme systémom integrovanej produkcie hrozna, ktorá zahŕňa súbor ochranných opatrení na reguláciu škodlivých činiteľov. Využívajú sa ekonomicky, ekologicky i toxikologicky prijateľné metódy pre udržiavanie škodlivých organizmov pod prahom hospodárskej škodlivosti. Pri dodržiavaní zásad v systéme IP sa znižuje počet chemických ošetrení i hnojenia, čo prispieva k zvyšovaniu bezpečnosti a neškodnosť pestovaných viníc, ale aj šetrenia životného prostredia. Je to systém šetrný k prírode a k ľuďom!!!

 

Pri ošetrovaní vinohradov nám okrem iného pomáha signalizačné zariadenie systém Galati, vďaka ktorému je ochrana vo vinohradoch precízna.

 

Hon Makovisko

Úbočie Makovisko, na ktorom leží vinohrad a jeho okolie patrí medzi stanoviská s mimoriadne teplým, suchým a nížinným prostredím. Pôvodný názov lokality má zrejme pôvod v tom, že na tomto úbočí rástol kedysi vo veľkom množstve vzácny mak bielokvetý. V súčasnosti je vďaka rozsiahlym terénnym úpravám v minulom storočí zriedkavý. V našich viniciach však každým rokom zakvitá. Je to nežný kvietok, na ktorého biely kvet sa každoročne tešíme. Hon Makovisko je unikátnym stanovišťom pre dva nádherné a vzácne motýle: Pestroň vlkovcový (Zerynthia polyxena) a Okáň hruškový (Saturnia pyri). Pestroň vlkovcový patrí medzi motýle južných krajín a u nás sa vyskytuje len v niekoľkých zvlášť teplých lokalitách. Patrí do čeľade Papilionidae, t.j. medzi nádherné vidlochvosty. Okáň hruškový je najväčší európsky motýľ. V ríši hmyzu patrí medzi skutočných obrov. Keďže je to nočný motýľ s rozpätím krídel až 15 cm, ľudia si ho často mýlia s netopiermi. Vyskytuje sa zriedkavo na východnom Slovensku, aj na Makovisku je veľmi vzácny.Tento motýľ sa stal symbolom našej kolekcie Saturnia, v ktorej nájdete tie najlepšie vína z našej produkcie.

Oba motýle sú zákonom chránené a patria medzi skvosty lokality! K vinohradníckemu honu Makovisko máme obaja s manželom veľmi blízko. Je našou srdcovou záležitosťou.

 

Hon Chotár

Nadväzuje na hon Makovisko, je tiež obrátený priamo k slnku a dáva výborné úrody hrozna. V roku 2008–2010 sme na tomto hone, na pôde, ktorá bola cintorínom starých vinohradov z minulej éry, prácne odstránili nálety krov a stromov,( v niektorých miestach až agátový les), zrekultivovali a pripravili k výsadbe.

 

 

História výsadby vinohradov našej firmy

Prvá výsadba vinohradu v histórii našej firmy – rok 2000

  • hon Vlčina, obec Malá Tŕňa, celkovo 7 hektárov
  • hon Makovisko, obec Malá Tŕňa, celkovo 2,5 hektárov

 

Druhá výsadba vinohradu v histórii našej firmy – rok 2005

·         hon Makovisko, obec Malá Tŕňa, celkovo 9,5 hektárov

 

Tretia výsadba vinohradov v histórii našej firmy – rok 2010

  • hon Chotár, obec Malá Tŕňa, celkovo 9,69 hektárov.

Pri prvej brázde nemohli chýbať naši dobrí klienti a známi, dnes už kamaráti z Čiech. Výdatne nám pomohli. Nielen pri vyberaní kameňov z plochy.

Ďakujeme!!!

Spoločne sme pokrstili prvé vysadené štepy dobrým vínom. Mladé štepy postupne prijali tokajskú pôdu a začali rásť.

V roku 2012 sme odtiaľ pozbierali prvú, panenskú úrodu – kolekcia Virginia 2012.

 

Štvrtá výsadba vinohradov v histórii našej firmy – rok 2015

  • hon Makovisko, obec Malá Tŕňa, celkovo 10,2 hektárov

Samotná výsadba začínala už na jeseň 2012 keď sme sa pustili do likvidácie 10-tich hektárov na hone Makovisko. Ide o plochu starého pána Hanka. Ako sme si sľúbili, 2 hektáre tejto vinice zostanú neporušené a nedotknuté!!!! Ako pamiatka na starého pána, ktorý svoj vinohrad miloval, ale nebolo mu dopriate sa s ním tešiť…

Odstránili sme starú drôtenku a robili sa aj zemné práce. 2 roky sa rekultivovala tokajská pôda.

Na jar 2015 sme úspešne ukončili výsadbu nového vinohradu. Za necelé 3 dni sme na hone Makovisko vysadili klasické tokajské odrody. Profesionálny tím z Rakúska zvládli prácu s najmodernejšou technológiou za pomoci GPS. Práca im šla rýchlo, ale kvalitne. Bez laserových lámp, laniek… len za pomoci družice a GPS signálu si zamerali sadzač a vďaka polohe ako vo vodováhe vysádzali štepy s centimetrovou presnosťou. Aj keď sa apríl začal klasicky šialeným aprílovým počasím /dážď, sneh, mráz…/ pri výsadbe nás hriali príjemné slnečné lúče.

 

Čaká nás ďalšia ťažká práca v kamenistom teréne, ale my sa tešíme.